ОБИЉЕЖЕНО 25 ГОДИНА ОД ЕГЗОДУСА СРБА ИЗ ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ

Post Date: 04/05/2020

ОБИЉЕЖЕНО 25 ГОДИНА ОД ЕГЗОДУСА СРБА ИЗ ЗАПАДНЕ СЛАВОНИЈЕ

У Градишци је 1. маја обиљежено 25 година од егзодуса Срба из западне Славоније.

У храму Покрова Пресвете Богородице служен је парастос и помен страдалима, након чега су вијенци положени на спомен-плочу и спуштени у ријеку Саву са “моста спаса”.

Обиљежавању су присуствовали српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик, предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, градоначелник Градишке Зоран Аџић, предсједник Скупштине града Градишка Миленко Павловић, потпредсједник Народне скупштине Републике Српске Денис Шулић, народни посланици из Градишке Огњен Жмирић, Дане Малешевић и Милан Шврака, те представници Срба избјеглих из западне Славоније.

Хрватске војно-полицијске снаге 1. и 2. маја 1995. године извршиле су акцију “Бљесак” на западну Славонију, која је била зона под заштитом УН, гдје су убили 283 Срба, укључујући 114 цивила, међу којима 56 жена и осморо дјеце. У акцији је протјерано 15.000 Срба.

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да не смије бити заборављен српски народ који је протјеран из западне Славоније, истичући да су Срби слободни и може бити спријечено њихово страдање само на простору гдје имају државу.

“Српско-хрватски односи су веома тешки, што показује чињеница да десет километара од Градишке Хрватска обиљежава побједу, а ми овдје организујемо комеморацију”, рекао је српски члан Предсједништва БиХ након обиљежавања 25 година од егзодуса Срба из западне Славоније у хрватској војно–полицијској акцији “Бљесак”.

Он је нагласио да тешка историја два народа не може бити заборављена.

“Генеза страдања Срба на просторима Хрватске је од давнина, још када је формирана Војна крајина која је требала да брани Европу и њене вриједности”, подсјетио је Додик.

Он је нагласио да не смије бити заборављено да су Срби приликом напуштања вјековних огњишта из западне Славоније бомбардовани.

“Упркос свему, не долазимо овдје да се завјетујемо на освету, већ желимо да се присјетимо страдалих и посветимо миру”, каже Додик.

Он је поновио да Република Српска уважава сваког ко њу уважава.

“Вјерујем у нашу државу Републику Српску, а њена моћ су институције које су јединствене у одбрани основних националних вриједности”, истакао је Додик.

Он каже да се Срби обиљежавајући важне датуме, завјетују да ће бранити слободу и државу Републику Српску, једнако као што се брани Србија.

“Концепти који су наметнути у БиХ су најчешће антисрпски. Срби су у БиХ, бранећи слободу и огњишта, жељели да имају посебну државу. Нажалост, од потписивања Дејтонског мировног споразума су нам одузимали вриједности предвиђене овим споразумом, што је заустављено”, рекао је Додик.

Он је напоменуо да представници власти Републике Српске нису од оних који ће прихватити било какве понуде и интеграције којима би била умањена аутономија и државност Републике.

Предсједник Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да је заједништво српског народа обавеза, као и показивање поштовања према жртвама како слична страдања не би била поновљена.

Она је нагласила да је обиљежавање важних датума у историји и показивање поштовања према жртвама и страдању српског народа обавеза власти у Српској и Србији и оних који су примили велики број људи који су напуштали своје просторе у Хрватској.

“Обиљежавајући те датуме заједно са тим људима показујемо да смо отворени за њих и да смо сви једна заједница која треба да води рачуна да се тако нешто више не деси”, нагласила је Цвијановићева након обиљежавања 25 година од егзодуса Срба из западне Славоније.

Она је изразила захвалност свима који су показали добро лице и прије 25 година примили људе који су тада напустили западну Славонију.

“Наше данашње окупљање у ванредним околностима доказ је да смо и даље заједно”, истакла је предсједница Цвијановић.

Она је нагласила да Срби, нажалост, имају превише тужних датума из ближе и даље историје, међу којима је и 1. мај, када је више од 15.000 људи протјерано са вјековних огњишта из западне Славоније.

“Протјерани су без игдје ичега, из мјеста гдје су градили живот. Показатељ да од црних страница историје постоје и оне црње је чињеница да су људи, који су за само три дана на тај начин напустили своје куће, бомбардовани у колонама. То показује сумрак цивилизације”, рекла је предсједница Цвијановић.

Она је напоменула да не постоји оправдање ни у једном рату, нити у било којем политичком процесу, за такво опхођење према цивилима који напуштају своја подручја.

“Наша обавеза је да се држимо заједно, да разумијемо процесе у којима живимо и снагу како се један народ брани, а то је заједништво, и да имамо у виду шта су то главни циљеви, политичка опредјељења и вриједности једног народа”, поручила је предсједница Цвијановић.

Градоначелник Градишке Зоран Аџић рекао је, након обиљежавања годишњице егзодуса Срба из западне Славоније, да је Градишка  прије 25 година прихватила велики број тих људи.

„Мост на Сави у Градишци је тада био мост слободе и спаса за те људе. Градишка је прихватила као своје грађане многе од њих који су одлучили да остану да живе у овом граду. Више не можемо говорити да су то људи из других крајева, него наши грађани. Градишка је прихватила те људе, привила их уз своје груди и помогла да поново формирају своја огњишта и одрже своје породице на окупу“, нагласио је градоначелник Аџић.

Он је истакао да је важно обиљежити датум егзодуса Срба из западне Славоније и сјетити се 283 погинула у том егзодусу.

„Не можемо то да заборавимо, али Градишка и Република Српска гледају и даље у овај мост као мост који треба да нас спаја на путу развоја“, рекао је градоначелник Аџић.