ОБИЉЕЖЕН ВЕЛИКИ ЈУБИЛЕЈ ОД ФОРМИРАЊА ГРАДИШКЕ И СРБОБРАНСКЕ БРИГАДЕ
Служењем помена и полагањем вијенаца и цвијећа, уз пригодан културно-умјетнички програм, у недјељу, 12. јуна 2022. године, на Централном спомен-обиљежју погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата, обиљежена је 30. годишњица од оснивања Лаке пјешадијске бригаде Градишка и 19. Пјешадијске србобранске бригаде.
Градоначелник Градишке Зоран Аџић истакао је да су обје бригаде свој ратни пут посветиле одбрани српског народа и Републике Српске, а да посебно поштовање треба исказати онима који су погинули у тој борби и њиховим породицама.
“Наша обавеза је данас да сачувамо тековине њихове борбе и простор гдје можемо да баштинимо своју традицију и културу и да се даље развијамо. Као што је на почетку рата показано јединство и сада је то јединство потребно, јер смо поново у сличној позицији, када многима смета Република Српска”, нагласио је градоначелник.
Предсједник Борачке организације Републике Српске /БОРС/ Радан Остојић рекао је да је и сам кратко био припадник Србобранске бригаде, када је и тешко рањен, због чега му је посебно драго што је присуствовао данашњем обиљежавању значајног јубилеја двије славне бригаде, додавши да ће као новоизабрани предсједник БОРС-а радити на побољшању положаја бораца и породица погинулих, као и на враћању јединства Борачкој организацији.
Ратни командант Градишке бригаде, генерал Бошко Гвозден, навео је да је бригада формирана 12. јуна 1992. године, да је током рата имала и више од 5.000 бораца, те учествовала у “Пробоју коридора”, те бројним ратиштима широм Републике Српске, а бранила је више од 40 километара сјеверне границе на Сави.
“То је била, не само заштита кућног прага, него и борба за слободу српског народа, цркве, писма, културе и других вриједности”, нагласио је Гвозден.
Станко Пушкар, један од ратних команданата Србобранске бригаде, навео је да је ова бригада формирана 26. марта 1992. године, са 282 борца, а већ у јуну те године бројала их је готово 5.000.
Бригада је бранила јужне границе Републике Српске и све борбене задатке је успјешно извршила. Због опасности од окружења цивила и војника, наређено је да се 12. септембра 1995. године евакуише становништво, а након тога се бригада повукла на полажај на лијевој обали ријеке Угар на подручју Кнежева.
Током рата погинуло је 120 бораца Градишке бригаде и 328 бораца Србобранске бригаде.
Вијенце и руже на Централно спомен-обиљежје погинулим борцима Одбрамбено-отаџбинског рата у Градишци положили су чланови породица погинулих бораца, делегације градских и републичких органа власти, БОРС-а, Трећег пјешадијског Република Српска пука, Полицијске управе Градишка, представници бригада и градских организације проситеклих из отаџбинског рата, те политичких партија.