ОДРЖАНИ САЈАМСКИ ДАНИ „ГРАДИШКА 2023“
У комплексу Арене Градишка, 28. и 29. априла 2023. године одржани су Сајамски дани „Градишка 2023“ на којим се представило више од 150 излагача из Босне и Херцеговине, Србије, Хрватске, Мађарске, Аустрије, Турске и других земаља.
Ову дводневну манифестацију, која је обухватила сајам привреде, пољопривреде, туризма, образовања и запошљавања, свечано је отворио градоначелник Градишке Зоран Аџић који је истакао да је ова манифестација од великог значаја за привреднике и град Градишку који заслужује да постане бренд привредног развоја Српске и региона.
Сајам се одржавао под покровитељством предсједника Републике Српске Милорада Додика, Владе Републике Српске и Града Градишка.
Унутар комплекса Арене Градишка на укупној површини од 5000 метара квадратних излагачког простора, од чега је 2000 метара унутрашњег, а 3000 метара вањског простора представљени су производи и услуге из области пољопривреде, кондиторске индустрије, индустрије за прераду воћа и поврћа, мљекарске индустрије, месно прерађивачке индустрије, индустрије пића, затим електроиндустрије, металопрерађивачке индустрије, грађевинарства, алата и електронике.
Вањски простор испред Арене Градишка био је резервисан за представљање најсавременије механизације и опреме у пољопривреди уз посебан осврт на представљање субвенција Владе Мађарске за набавку нове механизације.
Министар трговине и туризма Владе Републике Српске Денис Шулић рекао је да ово министарство посвећује посебну пажњу манифестационом туризму те да додатно мапира Републику Српску, али и Градишку, на мапи туристичких и привредних потенцијала.
Министар просвјете и културе Владе Републике Српске Жељка Стојичић истакла је да ресорно министарство у сарадњи са привредницима континуирано ради на унапрјеђењу образовног процеса у циљу да средње школе образују кадрове који су потребни тржишту рада.
„Значајна је улога у том процесу послодаваца, локалних заједница и школа и без те синергије нема резултата. Ресорно министарство настоји да удовољи захтјевима проактивних локалних заједница које препознају шта је то потребно њиховој привреди и дају приједлоге за унапријеђење образовног процеса и увођење нових занимања у средње школе“, рекла је министар просвјете и културе Републике Српске Жељка Стојичић.
Она је истакла да је Градишка организовањем сајма који је објединио привреду, пољопривреду, туризам, образовање и запошљавање, показала да је локална заједница која је препознатљива по свим овим областима, посебно образовању у средњим школама. Министар Жељка Стојичић говорила је и на панел дискусији на тему „Трендови и изазови у образовним процесима Републике Српске“.
Градоначелник Градишке Зоран Аџић рекао је да је Градишка међу првима у Републици Српској препознала да мора да буде проактивна, ради на увезивању средњих школа и привредника и представи матурантима основних школа која су то занимања потребна на домаћем тржишту рада.
„Од 2017. године у Техничкој школи у Градишци увођена су нова занимања техничара мехатронике, ЦНЦ технологија, а од септембра прошле године уведено је и занимање техничар роботике“, рекао је градоначелник Зоран Аџић.
На панел дискусији о изазовима у образовању Републике Српске говорили су в.д. директора Републичког завода за образовање одраслих Бранислав Радиновић, власник компаније „Тикт мануфактура“ Крешимир Бодрожић и декан бањалучког Факултета политичких наука Ранка Перић Ромић.
Перић Ромић је истакла да универзитети у Бањалуци и Источном Сарајеву дају адекватне одговоре на изазове у процесу повезивања образовања и привреде, да је већина факултета већ увела обавезну студентску праксу и иновирају своје наставне планове и програме, те да је новим законским рјешењима у Српској значајно унапријеђен стандард студената.
Другог дана сајамских дана „Градишка 2023“ одржана је још једна панел дискусија на тему „Развој привреде у тренутним економским и политичким условима“.
Помоћник министра за развој малих и средњих предузећа у Министарству привреде и предузетништва Републике Српске Рајко Лајић нагласио је да министарство, уважавајући уредбе које дефинишу поступак додјеле, издваја подстицаје по више сектора: за повећање плате радницима, за директна улагања, директна улагања од посебног значаја, те подстицаје за развој малих и средњих предузећа.
„Цијена електричне енергије у Републици Српској је најповољнија у Европи, и то је једна од предности за интензивнију привредну активност на нашем подручју“, нагласио је Денис Шулић, министар трогивне и туризма у Влади РС. Поручио је да ће Влада, упркос сталним блокадама важних инфраструктурних и инвестицоних циклуса са нивоа БиХ, чинити и даље напоре за побољшање укупног амбијента за значајнија привредна улагања.
„Лично ћу се заложити да што више привредних субјеката, посебно из Србије и Русије, који имају намјеру пословати на подручју БиХ, своје сједиште региструју на подручју Српске. Иницираћемо и пререгистрацију фирми чије је сједиште сада у ФБиХ“, рекао је министар Шулић.
Учествујући у панел дискусији, градоначелник Градишке Зоран Аџић је подсјетио да локалне управе имају обавезу стварања инфраструктурних предуслова за развој привреде. Градоначелник је подсјетио да је Градска управа Градишка, опредјељујући се да буде у функцији домаћих привредника и ино партнера, отишла корак даље, на начин да је олакшала административне поступке и процедуре како би допринијела убрзанијем развоју привредне активности.
„Током протеклих година било је разних утицаја на пословање групације ПМП у Европи, а тиме и компаније ПМП Јелшинград у Градишци“, рекао је предсједник ове групације Луиђино Поцо, додајући да је посебно изазовно било вријеме пандемије вируса корона, чије се економске посљедице још увијек осјећају.