OДРЖАНА ЈАВНА РАСПРАВА О НАЦРТУ УСТАВА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
Народна скупштина Републике Српске, усвојила је 13. марта 2025. године, Одлуку о утврђивању Нацрта устава Републике Српске и Закључак о његовом упућивању у јавну расправу у трајању од 30 дана.
У складу са распоредом Народне скупштине Републике Српске, четврта по реду јавна расправа о Нацрту устава Републике Српске, одржана је данас у Градишци у сали за сједнице Скупштине града Градишка.
Јавну расправу је водио проф. др Витомир Поповић, предсједник Радне групе која помаже Одбору за уставна питања Народне скупштине Републике Српске у припреми и изради новог устава Републике Српске.
„Устав Републике Српске, који је усвојен 28. фебруара 1992. године, претрпио је у претходном периоду бројне измјене, претежно наметањем амандмана од стране високих представника које Народна скупштина Српске никада није усвојила, а који су слабили положај Српске и јачали заједничке институције, мимо оквира Дејтонског мировног споразума“, изјавио је предсједник Радне групе за израду новог устава Републике Српске Витомир Поповић.
Поповић је истакао да је циљ да се усвајањем новог устава ставе ван снаге сви наметнути амандмани, те да се се кроз јавну расправу дође до што бољег уставног оквира, који ће већином бити преузет из старог Устава и утемељен одредбама Дејтонског мировног споразума.
Члан Радне групе за израду новог устава Републике Српске Љубинко Митровић, истакао је да ће јавна расправа бити завршена до 19. априла, те да је одзив грађана на јавне расправе веома велик. Он је додао да ће сви приједлози и примједбе на Нацрт новог устава бити достављени Одбору за уставна питања Народне скупштине Републике Српске.
Посланик у Народној скупштини Српске Ранка Перић Ромић истакла је да је више од 80 наметнутих амандмана довољан разлог за усвајање новог устава.
„Република Српска је постојала и прије Дејтонског мировног споразума, унијела је у БиХ дио своје државности, али се није одрекла својих државотворних елемената које жели да врати кроз доношење новог устава“, додала је Перић Ромић.
За организовање и спровођење јавне расправе задужен је Одбор за уставна питања Народне скупштине Републике Српске.